Historia Polski i świata

Historia powszechna

Słowianie - .Kształtowanie się Państwa Polskiego - Referat Wypracowanie


Wypracowania Referaty Opracowania

historia-polski.info wypracowania z historii

Spis referatów


Persja | motywy | japonia | rozbicie dzielnicowe | upadek monarchii


Słowianie - .Kształtowanie się Państwa Polskiego


Słowianie - .Kształtowanie się Państwa Polskiego - Pochodzenie, początki Słowian są tajemnicą, szczątkowe informacje o Słowianach pochodzą ze źródeł arabskich i rzymskich. Można przypuszczać, że kształt organizacji plemiennej Słowian przypominał strukturę germańską, ponieważ Słowianie sąsiadowali z Germanami. Trudno jest także powiedzieć, jakie ziemie stanowiły praojczyznę Słowian. Prawdopodobnie w pierwszych wiekach naszej ery plemiona słowiańskie zamieszkały obszar pomiędzy Wisłą a Dnieprem. Z czasem wewnątrz plemion pojawiło się zróżnicowanie społeczne. Powoli wykształcała się grupa kierownicza, zamożniejsza, której bogactwo pochodziło z podziałów łupów wojennych. Ta grupa także posiadała niewolników. Spośród tej grupy wybierano księcia. W sprawach najważniejszych dla plemienia decydował wiec. Wraz z przemieszczaniem się ludów germańskich, przemieszczali się także Słowianie. Bardzo często zajmowali tereny opuszczone przez Germanów. W pierwszych wiekach naszej ery wytworzył się także zasadniczy podział plemion słowiańskich na : wschodnie, zachodnie i południowe. Słowianie byli przede wszystkim rolnikami. Celem ekspansji było poszukiwanie ziemi nadającej się pod uprawę. Szczyt ekspansji słowiańskiej przypada na VII i VIII w. Wówczas Słowianie zachodni dotarli nad Men. Na południu przekroczyli Alpy i osiedlili się częściowo w Macedonii, częściowo w Tesalii, także na terenach Italii. Na wschodzie zajmowali tereny nad Dnieprem, ale nie wkroczyli na tereny nad Morzem Czarnym. Pierwsze państwo słowiańskie powstało w wyniku walk z plemionami Awarów (zamieszkiwali na wsch.). Nie wiadomo, gdzie ono było dokładnie zlokalizowane. Wiadomo tylko, że powstało i było to państwo Samona. Przeciwko Awarom wybuchło powstanie. Stojący na czele powstania Samo, pokonał Awarów i stworzył organizację państwową. Ale państwo to przetrwało tylko do śmierci swego założyciela. Prawdopodobnie centrum tego państwa znajdowało się na Morawach. Było to państwo słabe. Wiadomo również, że zwierzchnictwo państwa Samona uznali Czesi i Serbowie Połabscy.

Drugim państwem, które powstało było państwo Bułgarów. Bułgarzy nie byli Słowianami. Byli ludem wywodzącym swe korzenie z narodów tureckich, a dokładnie rzecz biorąc od wodza Hunów - Atylli. W wyniku migracji Bułgarzy podbili ludność słowiańską zamieszkująca tereny Mezji - dawnej prowincji rzymskiej. Zaczął się proces powstawania organizmu państwowego - turecko-słowiańskiego. Najeźdźcy na podbitych terenach stanowili niewielki procent ludności. W szybkim tempie zostali wchłonięci przez ludność miejscową, której narzucili swą nazwę i organizacją państwową. W niedługim czasie państwo Bułgarów stało się zagrożeniem dla cesarstwa bizantyjskiego. Walki z Bizancjum doprowadziły do rozszerzenia państwa bułgarskiego o Macedonię i tereny dzisiejszej Serbii. Bułgarzy, choć walczyli z Bizancjum, od Bizancjum przejmowali pewne osiągnięcia kultury. W 864 r. przyjęli chrzest z Bizancjum. Cesarze wschodu, którzy uważali się za zwierzchników Kościoła, dążyli także do narzucenia swego zwierzchnictwa Bułgarom, chcieli uzależnić Bułgarię od strony politycznej i religijnej. To spowodowało opór Bułgarów i Bułgarzy, którzy przyjęli chrzest z Bizancjum oddali się pod opiekę papieża rzymskiego. To zaowocowało nowymi walkami, związek z papiestwem okazał się nietrwały. Największy rozkwit państwo bułgarskie przeżywało w IX - X w.

Ciągłe wojny prowadzone z Bizancjum doprowadziły do wyczerpania tego młodego państwo i państwo Bułgarów uległo rozbiciu. To wykorzystało Bizancjum. Część wschodnia Bułgarii została włączona do Cesarstwa Bizantyjskiego w 972 r. Część zachodnia przetrwała dłużej, do początku XI w. W latach 1014-1018 r. zostało także wchłonięte przez Cesarstwo Bizantyjskie. W ten sposób kończy się okres dziejów starego państwa bułgarskiego. Obejmowało ono swoim zasięgiem Macedonię, część Serbii i Mezję. Kolejnym państwem jest państwo Wielkomorawskie, państwo najpotężniejsze, największe pod względem terytorialnym. Obejmowało swoim zasięgiem: Czechy, Morawy, Słowaczyznę, tereny dawnej Panonii i kraj Wiślan. Założycielem tego państwa był Mojmir I. Jako pierwszy z władców słowiańskich, już w 831 r. przyjął chrzest. Największy rozkwit państwo Wielkomorawskie przeżywało za czasów Świętopełka I w końcu IX w. Na drugą połowę IX w. przypada także działalność dwóch misjonarzy: Cyryla i Metodego. Po Mojmirze władcą państwa został Rościsław. Rościsław nie mógł przyjąć chrztu z zachodu, ponieważ był skłócony z Kościołem zachodnim reprezentowanym przez Niemców. Dlatego w 862 r. zwrócił się do cesarza bizantyjskiego Michała III z prośbą o przysłanie misjonarzy. Ale postawił warunek: misjonarze mają mówić językiem słowiańskim.

W 863 r. na teren państwa przybywają misjonarze Konstanty i Metody. Posługują się faktycznie językiem słowiańskim w liturgii, dokonują przekładu Pisma Św. na język słowiański, posługują się alfabetem wynalezionym przez Konstantego tzw. głagolicą. Pozyskali sobie miejscową ludność właśnie dzięki językowi, ale posługiwanie się w liturgii językiem słowiańskim wywołało sprzeciw duchowieństwa niemieckiego. Ani Metody, ani Konstanty nie byli biskupami, nie mieli władzy wyświęcania kapłanów, a ci byli potrzebni, gdyż akcja chrystianizacyjna obejmowała coraz większe kręgi. Bawarowie - duchowni niemieccy zablokowali możliwość wyświęcania, nie chcąc się zgodzić na liturgię słowiańską. W ten sytuacji w 868 r. Konstanty i Metody postanawiają zwrócić się do papieża. Udają się do Rzymu. Papież uznaje ich racje i zgadza się na liturgię w języku słowiańskim, podejmuje także decyzję o wyświęceniu uczniów Konstantego i Metodego. Co więcej, nadaje godność arcybiskupa Metodemu, teraz on sam będzie mógł wyświęcać swoich uczniów. Konstanty nie wytrzymał podróży i zmarł w jednym z rzymskich klasztorów, przyjmując tam imię Cyryla. Państwo Wielkomorawskie w tym czasie przeżywa kryzys. Władca Rościsław zostaje pojmany przez Bawarów, za sprawą swego siostrzeńca - Świętopełka. Rościsław został skazany na śmierć.

W ten sposób Niemcy narzucają zwierzchnictwo państwu Wielkomorawskiemu. Uwięziony został także Metody. W 871 r. wybucha na Morawach powstanie przeciwko Bawarom, na czele powstania staje Świętopełk. Po zwycięstwie powstania w 874 r. Świętopełk stanie na czele państwa. W wyniku interwencji Rzymu uwolniono Metodego, pozwolono mu wrócić na tereny państwa Wielkomorawskiego. Metody odbywa jeszcze jedną podróż do Rzymu, by pozyskać poparcie papieża w walce z tymi, którzy są niechętni liturgii słowiańskiej, czyli z duchowieństwem bawarskim. Papież kolejny raz potwierdza prawo do posługiwania się językiem słowiańskim w liturgii. Ale nie zapewniło to trwałości. Liturgia słowiańska przetrwała do śmierci Metodego w 885 r. a po jego śmierci zwolennicy liturgii słowiańskiej musieli opuścić Morawy, a akcja chrystianizacyjna prowadzona była w języku łacińskim. Zagrożeniem dla państwa Wielkomorawskiego były plemiona Węgrów. Niemcy używali ich jako sprzymierzeńców. Dopóki na tronie państwa Wielkomorawskiego zasiadał Świętopełk potrafił on jeszcze pokonać Węgrów. Kiedy Świętopełk zmarł w 895 r. państwo Wielkomorawskie uległo Węgrom. W 906 r. państwo Wielkomorawskie przestało istnieć. Ale najeźdźcy nie opanowali całego państwa, opanowali zaledwie tereny dawnej Panonii. Z państwa Wielkomorawskiego wyodrębniło się silne państwo czeskie, które uzależniło od siebie Morawy, Słowaczyznę i kraj Wiślan. W państwie czeskim toczyły się walki o władzę między dwoma rodami: przewagę uzyskali Przemyślidzi. Pod koniec X w. zdobyli oni całkowitą władzę w państwie. Drugim rodem był ród Sławników, z których pochodził św. Wojciech.

Kolejne ściągi, referaty i wypracowania z historii:
Ziemie polskie pod okupacją radziecką
Ziemie polskie pod okupacją niemiecką
Wyprawy krzyżowe
Wyprawy Krzysztofa Kolumba
Wyprawy i odkrycia Portugalczyków


Mapa strony | RSS 2.0