Historia Polski i świata

Historia powszechna

Wielka schizma wschodnia - Referat Wypracowanie


Wypracowania Referaty Opracowania

historia-polski.info wypracowania z historii

Spis referatów


najazd | Napoleon | dzieje | mezopotamia | podboje


Wielka schizma wschodnia


Wielka schizma wschodnia - Na przełomie XIII i XIV w. trwał spór pomiędzy królem Francji Filipem IV Pięknym a papieżem Bonifacym VIII. Momentem szczytowym konfliktu było porwanie papieża przez zwolenników króla francuskiego. W wyniku tego porwania papież zmarł. Nowym papieżem pod naciskiem króla Francji wybrano biskupa francuskiego z Bordeaux, który przyjął imię Klemensa V. Od 1309 r. pozostał on we Francji, przenosząc swoją siedzibę papieską z Rzymu do Awinionu, jedną z przyczyn było powstanie antyfeudalne w Rzymie. Pobyt przedłużał się. Następcy Klemensa V wykupili miasto z rąk hrabiego Prowansji, wybudowali wspaniałe pałace i uczynili z Awinionu stałą siedzibę państwa. Władza papieska znalazła się pod stałą kontrolą królów Francji. Dwór papieski nabrał manier i stylu dworu francuskiego. Papieże zajęli się ściąganiem podatków na rozbudowę Awinionu. Spada powaga urzędu papieskiego. Kolejnymi papieżami rezydującymi w Awinionie byli: Jan XXII, Benedykt XII, Klemens VI, Innocenty VI, Urban V. Wszyscy oni byli Fr ancuzami. W 1370 r. papieżem zostaje wybrany Grzegorz XI, który w 1377 r. wraca do Rzymu.

Okres od 1309 do 1377 r. nazywamy okresem niewoli awiniońskiej papieży. Rok 1378 to początek wielkiej schizmy w kościele zachodnim. Stronnictwo kardynałów francuskich istniało nadal. W 1378 r. papieżem w Rzymie został wybrany Urban VI. Po kilkumiesięcznym uznawaniu go za papieża, kardynałowie francuscy oświadczyli, że są z niego niezadowoleni i obwołali papieżem krewnego francuskiej rodziny królewskiej - Klemensa VII. Udał się on do Awinionu i znalazł się pod wpływem Francji. Tak więc świat miał znowu dwóch papieży, śmierć ich nie rozwiązywała problemu, bo po nich występowali także dwaj nowi papieże. Chrześcijaństwo podzieliło się na zwolenników papieży rzymskich i zwolenników papieży awiniońskich. Kryzys narastał. Chcąc mu zapobiec kardynałowie obu ugrupowań porozumieli się i zwołali w 1409 r. sobór powszechny do Pizy. Chcąc zjednoczyć Kościół sobór pozbawił urzędu obu pełniących swe funkcje papieży i wybrał nowego Alek sandra V. Ponieważ żaden z jego poprzedników nie zrezygnował, obecnie zamiast dwóch, było trzech papieży. Następuje podział na koncyliarystów i papalistów. Koncyliaryści uważali, że sobór jest ważniejszy od papieża, papaliści zaś, że ważniejszy jest papież. Koniecznym stało się zwołanie soboru powszechnego.

Królowi Zygmuntowi Luksemburczykowi udało się nakłonić następcę Aleksandra V - Jana XXIII, by zwołał sobór powszechny. Sobór odbył się w Konstancji w latach 1414 -1418. W soborze tym brali udział Polacy: arcybiskup Mikołaj Trąba, Paweł Włodkowic, z Pragi obecny był Jan Hus. Sobór miał służyć przede wszystkim zjednoczeniu Kościoła, czyli zakończeniu schizmy. Zdetronizowano Benedykta XIII z Awinionu, Jana XXIII, zaś Grzegorz XII z Rzymu ustąpił dobrowolnie. Nowym papieżem został wybrany Marcin V. Sobór w Konstancji ogłosił zwierzchnictwo soboru nad papieżem (koncyliaryzm). Nie przeprowadzono jednakże reformy kościoła. Kolejne sobory zwołane do Bazylei w 1431 r. i do Florencji w 1439 r. nie przyniosły unormowania sytuacji w Kościele. Władza papieży uległa wzmocnieniu, choć nadal ruch koncyliarystyczny był silny, doszło do prawnego , ale nie rzeczywistego zjednoczenia z Kościołem wschodnim, nie usunięto nadużyć w Kościele. Sobór do Bazylei zwołał papież Marcin V. Otworzył go w lipcu, a już w grudniu chciał go zamknąć. Sobór nie posłuchał go, trwał nadal. Wówczas papież przenosi sobór do Florencji. Tak więc były dwa konkurencyjne sobory. W miarę upływu czasu coraz więcej uczestników soboru przenosi się do Florencji, tym samym stają się papalistami.

W 1439 r. w Bazylei zostaje jeden kardynał (był księciem Sabaudii) i uczeni. Kardynał został papieżem i przyjął imię Feliks V. Nikt go jednak nie poparł. W 1450 r. papieżem zostaje Mikołaj V, zyskuje on od soboru dekret, mówiący, że papież jest ważniejszy od soboru. Mikołaj V był pierwszym papieżem renesansu. Zajmował się sztuką, polityką, wojną, ale nie sprawami Kościoła. Papieża postrzegano jako władcę państwa kościelnego. Nie dokonano reformy Kościoła, zrobiono to dopiero podczas reformacji, dokonano tego za późno.

Kolejne ściągi, referaty i wypracowania z historii:
Ziemie polskie pod okupacją radziecką
Ziemie polskie pod okupacją niemiecką
Wyprawy Krzysztofa Kolumba
Wyprawy i odkrycia Portugalczyków
Wyprawa moskiewska Napoleona


Mapa strony | RSS 2.0